Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dodge ZEO Concept elektřinou nešetří

Dodge ZEO Concept 

Dodge ZEO Concept foto: Dodge

Koncern Chrysler představil na autosalonu v Detroitu tří koncepty a každý z nich byl trochu jinak ekologický. Dodge ZEO Concept je sporťák s elektromotorem o solidním výkonu.

16. 1. 2008 11:58

Zatímco ostatní koncepty elektromotor o výkonu 200 kW kombinují s dalšími alternativními agregáty, ZEO zůstává jen u čisté elektřiny nabíjené z rozvodné sítě. Ta nabíjí akumulátory o kapacitě 64 kWh, jenž jsou umístěny ve střední části vozu pod podlahou.

Dodge ZEO Concept:.Hlavní váha akumulátorů je v ideální pozici - uprostřed dole.

Z akumulátorů pak proudí elektřina k již zmíněnému elektromotoru, jenž pohání zadní nápravu. Samozřejmostí však je i rekuperace brzdného účinku, tedy dobíjení akumulátorů, když vůz brzdí. Vzhledem k tomu, že akumulátory byly proti ostatním konceptům rozšířeny, je dojezd vozu velmi solidních 400 km. Maximální rychlost se také pohybuje na pěkné úrovni 208 km/h a zrychlení z 0 na 100 km/h dokáže díky charakteristice elektromotoru vůz zvládnout za 5,7 s.

Dodge ZEO Concept:. Dodge ZEO Concept

Dodge ZEO je vozem, který má v sobě spojovat prvky jak sportovního vozu, tak i prostorného a pohodlného auta pro rodinu. V karoserii o rozměrech 4390 x 1734 x 1290 mm se skrývá prostor se sedadly v uspořádání 2+2. Cestující jsou od sebe odděleni mohutným středovým tunelem, ve kterém je zasazena například výkonná elektronika, jako je speciální 3D GPS navigace.

Zajímavostí na voze jsou jednak ráfky o průměru 23 palců a na elektromobil s netradičně velkými pneumatikami (225 vpředu a 255 mm vzadu) a také systém dveří. Jedny velké umožňují přístup k předním sedadlům a druhé k těm zadním. Něco podobného má dnes Mazda RX-8, ale jí se dveře nevyklápí šikmo vzůru.

Dodge ZEO Concept

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář